استاد هوشنگ جزی زاده

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
1- لطفا بیوگرافی مختصری از خود بیان کنید. بنده هوشنگ جزی زاده هستم، از خانواده فرهنگی و نوه آخوند گزی و نوه دختری آقا محمدعلی مذهب که از نقاشان و تذهیب کاران دوره قاجار بود.

2- چرا به این رشته هنری بخصوص علاقه مند شدید؟ از چه زمانی در این حوزه آغاز به فعالیت کرده اید و اساتیدی که در این مسیر راهنمای شما بوده اند؟ از 8 سالگی نقاشی را آغاز کردم. پدرم معلم مدرسه علیه بود و معلم بزرگانی چون رستم پور، ارحام صدر و پور رضا. پدرم مرا نزد آقای رستم پور در چهلستون برد تا در کنار او نقاشی را بیاموزم. ابتدا برای ایشان چای درست می کردم و گاهی ایشان تعلیم نقاشی به من می داد. پس از آن به دبیرستان سعدی و بعد به هنرستان هنرهای زیبا رفتم و مشغول به تحصیل در رشته مینیاتور شدم و در 4 سال دوره 6 ساله را تمام کردم و دیپلم گرفتم. در آن زمان ملکه انگلیس به ایران آمد. شاه هدیه ای به او داد و اثر اهدایی به ملکه از آثار من بود. پس از آن بورسیه تحصیلی در دانشگاه هورنزی انگلستان را از سوی ملکه انگلیس دریافت نمودم. در آنجا بود که فهمیدم نقاشی نمی دانم و بایستی طراحی بیاموزم. پس از بازگشت از انگلیس معلم هنرستان هنرهای زیبا و پس از آن کارمند ارشاد شدم. بنده در خلق آثار خود سبک اصفهان را کار می کنم البته دقیقا پای بند قوانین این سبک نیستم و دخل وتصرف زیادی در آن انجام می دهم.

3- تا به حال چه موفقیت هایی در این زمینه کسب نموده اید ( لطفا توضیحی در مورد نشان های دریافتی، وضعیت شرکت در نمایشگاه ها و موارد دیگر بفرمایید ) ؟ نمایشگاه های متعددی شرکت نمودم از جمله: فستیوال هنر ایران در آلمان که خودم مسئول آن بودم، فیلیپین، الجزایر، مراکش، پاریس، بلژیک (مدال نقره گرفتم) و ...

4- به نظر شما به عنوان یک متخصص، یک محصول ممتاز نگارگری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ برای تشخیص ویژگی های یک محصول ممتاز مینیاتور بایستی افراد، مهارت و تخصص لازم در این هنر را داشته باشند. در واقع افراد عامی نمی توانند محصول ممتاز را از محصول با کفیت پایین تشخیص دهند.

5- شرایط فعلی صنایع دستی ایران (به ویژه شهر اصفهان) را چگونه ارزیابی می کنید؟ چالش های اصلی پیش روی صنایع دستی ایران کدامند؟ شرایط فعلی آثار هنری ایران زیاد مناسب نیست. مشکل اصلی طراحی و نقاشی خود هنرمندان است که دارای کیفیتی بالا نیست و اصول طراحی که زیر بنای نگارگری است را خوب نمی دانند.

6- به نظر شما برای مقابله با چالش های مطرح شده، چه اقداماتی باید صورت گیرد؟ برای حل این معضلات ابتدا هنرمندان بایستی آثار با کیفیت تولید کنند، دست از مطالعه و تجربه و تمرین و تلاش برندارند، و اجازه ورود آثار چینی و پاکستانی به ایران گرفته شود.