استاد صالح قنبری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

1- لطفا بیوگرافی مختصری از خود بیان کنید. بنده متولد 1350 در اصفهان هستم.

2- چرا به این رشته هنری بخصوص علاقه مند شدید؟ از چه زمانی در این حوزه آغاز به فعالیت کرده اید و چه اساتیدی در این مسیر راهنمای شما بوده اند؟ از 15 سالگی فعالیت هنری خود را شروع کردم. ابتدا به هنر طراحی علاقه داشتم و کم کم وارد حوزه نگارگری شدم. فعالیت خود را از سال 1385 به بعد به سمت به تصویر کشیدن آیات قرآنی و موضوعات ایرانی اسلامی سوق دادم. در این شاخه هنری استاد خاصی که به طور مستقیم و چهره به چهره از آموزش آن بهره برده باشم نداشتم ولی در این مسیر از راهنمایی ها و آثار اساتیدی نظیر استاد فرشچیان، استاد جزی زاده و استاد بدرالسماع استفاده نمودم و بیشتر سبک اصفهان کار می کنم اما نه اینکه دقیقاً پای بند قوانین این سبک باشم و گاهی به منظور ارائه بهتر موضوع تغیراتی ایجاد نمودم.

3- تا به حال چه موفقیت هایی در این زمینه کسب نموده اید ( لطفا توضیحی در مورد نشان های دریافتی، وضعیت شرکت در نمایشگاه ها و موارد دیگر بفرمایید )؟ در نمایشگاه های بسیاری شرکت نموده ام و مقام هایی نیز به دست آورده ام از جمله، کسب رتبه نخست در نمایشگاه بین المللی سیمای انسان در قرآن، رتبه نخست در نمایشگاه پرتوحسن، جشنواره رضوی، دوسالانه نگارگری، دارنده مهر اصالت یونسکو و نشان ملی.

4- به نظر شما به عنوان یک متخصص، یک محصول ممتاز نگارگری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ فرم و محتوای یک محصول ممتاز نگارگری بایستی درست شکل گرفته باشد، اجرا و قلم هنرمند نیز مهم است. همچنین باید پیام مناسبی را نیز منتقل کند. خلاقیت و نوآوری نیز در ممتاز بودن دخیل است.

5- شرایط فعلی صنایع دستی ایران ( به ویژه شهر اصفهان) را چگونه ارزیابی می کنید؟ چالش های اصلی پیش روی صنایع دستی ایران کدامند؟ شرایط فعلی شرایط خوبی نیست چرا که از پتانسیل هایی که در اصفهان و صنایع دستی آن وجود دارد به نحو احسنت استفاده نمی شود و بسیاری هنرمندان هستند که تنها 50% از هنر خود را به معرض نمایش می گذارند.

6- به نظر شما برای مقابله با چالش های مطرح شده، چه اقداماتی باید صورت گیرد؟ جذب گردشگر بهترین راهکار برای حل این مشکلات است چرا که گردشگران خود بهترین ابزار برای تبلیغات هستند. ایجاد زیر ساخت های لازم و امنیت برای گردشگران، عرضه صنایع دستی فاخر و عالی و از بین بردن تبلیغات منفی نسبت به ایران از جمله راهکارهای مناسب برای رفع این چالش ها می باشد؛ البته فراهم نمودن تجربه به یاد ماندنی برای گردشگر باعث تبلیغ دهان به دهان شده که خود یکی از راهکارهای جدب گردشگر است.